gabinet ginekologiczny
gabinet ginekologiczny lekarz ginekolog

Białkomocz organiczny

Posted in Uncategorized  by admin
November 19th, 2018

Odróżnia się trzy postaci białkomoczu organicznego: 1) białkomocz prawdziwy (albuminuria »era) ; 2) białkomocz rzekomy (albuminuria spuria) 3 t białkomocz mieszany (albuminuria mixta). Przez miano: białkomocz prawdziwy rozumie się taki białkomocz, który zależy od zmian w samych tylko nerkach. Do białkomoczu rzekomego zalicza się białkomocz nie pochodzący z nerek. Białko w tej postaci białkomoczu dołącza się do moczu już w drogach moczowych pozanerkowych. O białkomoczu mieszanym mówimy wtedy, gdy białko w moczu pochodzi po części z nerek, po części z dróg moczowych lub z zewnątrz narządu moczowego. Ponieważ każdy białkomocz jest białkomoczem, przeto zarzuciłem jako niewłaściwe nazwy białkomocz prawdziwy i rzekomy i zastępuję je nazwami białkomocz nerkowy” (albuminuria s. proteinuria rena lis) i białkomocz nienerkowy” (albuminuria s. proteinuria extrarenalis).
Białkomocz nerkowy spostrzega się: 1) w nerczycy; mocz w tej chorobie może zawierać dużo białka, nawet do 30-50 pro mille; 2) w skrobiawicy nerek; białka bywa zwykle dużo; skrobiawica nerek może jednak przebiegać zupełnie bez białkomoczu; 3) w przekrwieniu biernym nerek na tle przewlekłej niewydolności krążenia lub miejscowego utrudnienia odpływu krwi z nerki; 4) w ostrym zapaleniu kłębków nerkowych; 5) w przewlekłym zapaleniu kłębków nerkowych; w okresie marskości mocz może zawierać zaledwie ślady białka, które zresztą mogą od czasu do czasu znikać; ilość białka zwiększa się w okresie niewydolności krążenia wskutek dołączenia się przekrwienia biernego nerek; 6) w stwardnieniu złośliwym nerek; 7) w gruźlicy nerek; 8) w cierpieniu nerkowym ciężarnych. Białkomocz powyżej 5%0 powinien zawsze nasuwać na myśl rozlaną nerczycę oraz skrobiawicę nerek. Dla skrobiawicy są nadto cechujące duże wahania ilości białka w moczu. [patrz też: choroba hashimoto objawy psychiczne, wysiłkowe choroba hashimoto objawy psychiczne, baclofen alkoholizm ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: baclofen alkoholizm choroba hashimoto objawy psychiczne endodonta warszawa