gabinet ginekologiczny
gabinet ginekologiczny lekarz ginekolog

Komunikowanie o niepewności – ebola, zdrowie publiczne i proces naukowy

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Wały Czerwonej Rzeki w Grand Forks w Północnej Dakocie zostały zbudowane, aby wytrzymać 51-stopniowy poziom wody. W 1997 r. National Weather Service przewidział powódź, ale pomimo 35-procentowego marginesu błędu w porównaniu z poprzednimi szacunkami, podkreślił, że rzeka osiąga szczyt najwyżej 49 stóp. Kiedy wody wzrosły do 54 stóp, siejąc spustoszenie w okolicy, miejscowi mieszkańcy byli zszokowani i wściekli. Dlaczego prognostycy prognozowali takie zaufanie w swoich prognozach. Według Nate a Silver a, który opisuje incydent w The Signal and the Noise, prognostycy później powiedzieli badaczom, że obawiali się, że opinia publiczna może stracić zaufanie do prognozy, jeśli ujawnią jakąkolwiek niepewność w odniesieniu do prognozy. Z perspektywy czasu łatwo jest skrytykować prognostów. Nie tylko się mylili, ale ich niechęć do przyznania się do niepewności miała poważne konsekwencje. Silver sugeruje, że w dużej mierze można było zapobiec powodziom: worki z piaskiem mogły powiększyć wały przeciwpowodziowe, a woda mogła zostać przekierowana z zaludnionych obszarów. Patrząc wstecz, ciężko jest zauważyć jakąkolwiek wadę w przyznaniu, że prognozy mogą być wyłączone przez 9 stóp w jedną stronę. Ale prognostycy musieli zmierzyć się z kompromisem: komunikowanie niepewności często podważa postrzeganą wiedzę, ale jeśli nie mówicie o niepewności i nie jestcie w błędzie, ryzykujecie utratę jeszcze większej wiarygodności. Zarządzanie kryzysem wirusa Ebola w Stanach Zjednoczonych skrystalizowało ten dylemat.
Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zostały szeroko skrytykowane za prognozowanie nadmiernej pewności siebie w zdolnościach amerykańskich szpitali do zarządzania wirusem Ebola. Kiedy dwie pielęgniarki w Texas Health Presbyterian Hospital w Dallas zarażały się po opiece nad Thomasem Duncanem, krytycy cytowali zapewnienie CDC, że amerykańskie szpitale mogą bezpiecznie zarządzać pacjentami z chorobą wywołaną przez ebolę . 2 Kiedy CDC oświadczyło, że pielęgniarki prawdopodobnie zostały zarażone z powodu naruszenia protokołu i okazało się, że nie ma protokołu, rzeczy się pogorszyły. Wydawało nam się, że trafiliśmy na dno, kiedy okazało się, że CDC dała drugiej zarażonej pielęgniarce pozwolenie na lot z Dallas do Cleveland.
Jednak agencja stanęła przed pozornie niemożliwym zadaniem. Największe ryzyko meteorologów w komunikowaniu niepewności było ciosem dla ich reputacji, tutaj prawdziwym ryzykiem jest strach. Poza swoim nieodłącznym nieprzyjemności, lęk jest ryzykiem samym w sobie, ponieważ wymaga reakcji. Na przykład w 1976 r. Obowiązkowe szczepienia zlecone w odpowiedzi na pojedynczą śmierć z grypy H1N1 spowodowały około 500 przypadków zespołu Guillain-Barré, około 25 zgonów i znacznie zmniejszone stosowanie regularnych szczepień przeciwko grypie1. Obowiązkowe kwarantanny za Ebolę mają na celu uśmierzenie strach, ale mogą stwarzać większe ryzyko publiczne niż brak kwarantanny, jeśli utrudniają amerykańskim pracownikom służby zdrowia udzielanie pomocy w Afryce Zachodniej.
Wyzwaniem, gdy urzędnicy zmagający się z niepewnością starają się zapobiegać panice, jest to, że percepcja nieadekwatnego zrozumienia przez ekspertów jest jednym z kilku czynników, które są znane z tego, że zwiększają strach3. Cechy Eboli obejmują zasadniczo wszystkie takie czynniki: większość z nas ponosi ryzyko, które stwarza ona mimowolnie, jest nowatorski i wysoce śmiertelny, ma potencjał nieograniczonego wzrostu i niszczy ludzi w okropny sposób. Ponieważ nie możemy zmienić tych czynników strachu, ten jedyny czynnik pozornie pozostający pod naszą kontrolą, rzutujący na zrozumienie choroby, jest niezbędny
[więcej w: technozbyt, dretwienie lewej reki, medikor poznań ]

Tags: , ,

No Responses to “Komunikowanie o niepewności – ebola, zdrowie publiczne i proces naukowy”

 1. Lena Says:

  Tabletki łyka tylko po ich spożyciu

 2. Nina Says:

  [..] Cytowany fragment: wpc[...]

 3. Kinga Says:

  Oczywiście, że można przedawkować witaminę C.

 4. Turnip King Says:

  [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu leczenie raka[...]

 5. Disco Thunder Says:

  Świetny artykuł, mimo wszystko

Powiązane tematy z artykułem: dretwienie lewej reki medikor poznań technozbyt