gabinet ginekologiczny
gabinet ginekologiczny lekarz ginekolog

Lekcje w medycynie, śmiertelności i czasowniki zwrotne

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Wszędzie, gdzie zwróciłem się w czasie moich praktyk i staży w szpitalu okręgowym w południowej Kalifornii, usłyszałem hiszpański. Moi koledzy z klasy i ja pochodziliśmy z takich miejsc jak Long Island i Kentucky i często miewaliśmy okropną wymowę, ale spędziliśmy całe dnie mówiąc tylko po hiszpańsku: hiszpańsku w rundach, po hiszpańsku po pielęgniarkach, po hiszpańsku z pacjentami. Dużo naszego hiszpańskiego nauczyliśmy od pacjentów hospitalizowanych przez długie okresy, szczególnie tych, którzy mieli wysoką tolerancję dla nieudolnych studentów medycyny z żałosnymi akcentami. Moją najlepszą nauczycielką była młoda kobieta, Julia Gonzalez, która w październiku została przyjęta do szpitala z ostrą białaczką szpikową. Młodszy ode mnie, upierała się, że nazywam ją Julia i podczas kilku miesięcy chemioterapii nauczyła mnie znacznie więcej niż hiszpańskie rzeczowniki i czasowniki.
Zespół onkologiczny pokazał mi, jak radzić sobie z jej leczeniem i jego toksycznymi działaniami. Kiedy pojawiły się efekty uboczne, zespół nauczył mnie, jakie rozkazy pisać i jak używać mojego nowego języka medycznego, podczas gdy ja mówiłem Julii w języku hiszpańskim, jakie lekarstwa zostały nazwane i co zrobili. Często dodawałam, że lekarze obiecali, że się zgromadzi ( se mejoraría ), nawet jeśli żadne z nas w to nie wierzy.
I stała się lepsza. W grudniu, po czterech rundach chemii i tym, czego się dowiedziałem, nazwaliśmy burzliwą hospitalizacją , Julia opuściła szpital, łysy i promienny, bez jednej komórki białaczkowej w jej szpiku.
Czułem się fantastycznie w stosunku do Julii – i naprawdę dobrze z moim hiszpańskim. Wracając do szkoły medycznej, stopniowo zacząłem wykorzystywać różne czasy przeszłe, biorąc historie, i zacząłem się zakochiwać we wszystkich rzeczach odruchowych czasownikach. Uwielbiałem koncepcję czasownika, który uczynił jaźń przedmiotem swojego działania. W moim prymitywnym zrozumieniu tego nowego języka, rutynowo tłumaczyłem każde słowo na język angielski w mojej głowie, i jakoś mi się podobało, gdy słyszę pacjentów włączających się w ich działania. Młody człowiek mógłby powiedzieć: Yo me lavé la llaga , a ja usłyszałbym: Ja sam umyłem ranę , lub gdy starsza kobieta powiedziała: Me caí de de Silla , tłumaczyłbym: Ja sam upadłem z krzesła. Hiszpanie czuli się tak ciepło, jakoś tak bardzo osobiście.
Refleksyjne czasowniki dały mi również to, co uważałem za łagodny, łagodniejszy sposób mówienia do pacjentów w tych wczesnych, niezręcznych dniach treningu. Czuł się o wiele bardziej wdzięczny, by powiedzieć nieznajomemu: Możesz się zadośćuczynić , zamiast Założyć swoje ubrania . A ja wolałem prosić o zmiętą pacjentkę: Jak się przespałeś. Niż Jak było twoja noc. Wątpię, czy którykolwiek pacjent zauważył różnicę, ale zwrotne czasowniki dały mi komfort w niewygodnym czasie.
Ale oddział z chorobą nowotworową postawił mnie na granicy hiszpańskiego liceum. Często nie mogłem znaleźć słów, nawet po angielsku – co to za mielosupresja. Apoptoza. Pirydyny. Pytania pacjentów stawały się coraz bardziej skomplikowane lub obciążone: raz, gdy mała argentyńska babcia zapytała o jej raka, Va a matarme. (Czy to mnie zabije.), Zniknęły wszystkie moje hiszpańskie. W ostatnim letnim kursie medycznym zapisałem się do szkoły językowej w Queretaro w Meksyku.
Brałem formalne lekcje hiszpańskiego w godzinach porannych i uczyłem się slangu od mojej rodziny goszczącej w nocy
[patrz też: rafał lebiedziński, rehasport poznan, medikor poznań ]

Tags: , ,

No Responses to “Lekcje w medycynie, śmiertelności i czasowniki zwrotne”

  1. Kitchen Says:

    Oczywiście poszłam po drugą opinię, żeby potwierdzić pierwszą

  2. Antonina Says:

    [..] Cytowany fragment: zdrowie[...]

  3. Tymoteusz Says:

    Chcesz jeść zdrowo – nie kupuj w marketach

Powiązane tematy z artykułem: medikor poznań rafał lebiedziński rehasport poznan