gabinet ginekologiczny
gabinet ginekologiczny lekarz ginekolog

Ocena terapii Ebola – Przypadek RCT

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Najgorsza epidemia Eboli w historii trwa. Wraz z liczbą zgonów z powodu epidemii eboli (EVD) już w tysiącach i przewiduje się, że wzrosną one do kilkudziesięciu tysięcy, sytuacja jest tragiczna. Nie wykazano jeszcze, aby leczenie było bezpieczne i skuteczne u pacjentów z EVD. Niektóre terapie kandydujące wykazały korzyści w modelach zwierzęcych zakażenia, a inne wykazały aktywność przeciwko niektórym szczepom wirusa Ebola w hodowli komórkowej, ale zgłaszano obawy dotyczące możliwej toksyczności niektórych z tych czynników. Istnieje pilna potrzeba zidentyfikowania terapii, które są skuteczne i bezpieczne, a dobrze zaprojektowane badania kliniczne są najszybszym i najbardziej niezawodnym sposobem osiągnięcia tego celu. Badanie eksperymentalnych terapii EVD przedstawia wyzwania naukowe, praktyczne i etyczne. Nic dziwnego, że toczyła się spora debata na temat najlepszych i najodpowiedniejszych podejść do badania.2,3 Ogólnie przyjmuje się, że badanie z równoległą grupą kontrolną, w której pacjenci są losowo przydzielani do otrzymywania badanego leku oraz najlepszej dostępnej opieki podtrzymującej (BASC) lub samego BASC byłoby najbardziej wydajnym i niezawodnym sposobem oceny bezpieczeństwa i skuteczności kandydatów. Niektórzy ludzie ze środowiska opieki zdrowotnej sprzeciwiają się takim badaniom, zamiast tego domagają się kontroli historycznej, to znaczy, aby leki badawcze były tak szeroko dostępne, jak pozwala na to ich podaż, a następnie porównywanie wskaźników śmiertelności wśród leczonych pacjentów ze stawkami, które oczekiwano braku leków, na podstawie wcześniejszych doświadczeń z EVD. Chęć umożliwienia wszystkim pacjentom dostępu do badanych leków jest zrozumiała, ale istnieją poważne powody, aby wątpić w zdolność takich historycznie kontrolowanych badań, aby odróżnić skuteczne terapie od nieskutecznych.
O ile takie badania nie mogą wiarygodnie zidentyfikować skutecznych metod leczenia, ich stosowanie może mieć tragiczne konsekwencje. Jeśli porównania historyczne fałszywie sugerują korzyści lub nie pozwalają wykryć niewielkiej, ale znaczącej skuteczności klinicznej, badany lek może zostać błędnie przyjęty jako skuteczny lub odrzucony jako nieskuteczny. Możliwe konsekwencje to narażenie kolejnych pacjentów na szkodę lub brak efektu z błędnie przyjętego leczenia i niewykorzystanie leku o realnej, choć skromnej, zdolności do poprawy przeżycia, a także brak dalszego rozwijania interwencji zapewniającej znaczące korzyści .
Historycznie kontrolowane badania porównują wyniki badań z wynikami w zewnętrznej grupie, która jest podobna do uczestników badania. Wyzwaniem tych prób jest identyfikacja istotnych doświadczeń historycznych. Jeśli te dwie grupy nie są podobne, zaobserwowane różnice w wynikach mogą nie mieć związku z terapią, zamiast odzwierciedlać podstawowe różnice pomiędzy grupami lub różnice w opiece wspomagającej.
Przypadki śmiertelności w przeszłości w przypadku epidemii EVD wahały się od mniej niż 50% do ponad 80%, 4, a nawet ograniczona opieka wspomagająca prawdopodobnie poprawia wskaźniki przeżycia. W związku z tym historyczne wskaźniki śmiertelności nie mają znaczenia, jeśli obecni pacjenci otrzymują lepszą opiekę zastępczą. Bez jasnej wiedzy na temat śmiertelności, której można się spodziewać w przypadku poziomu opieki wspierającej badania, historycznie kontrolowane badanie nie może ustalić, czy leczenie pomogło lub zaszkodziło pacjentom.5 W badaniu z randomizacją, dla porównania, wszyscy pacjenci otrzymywaliby podobną opiekę wspomagającą, aby można było ocenić efekt (lub brak efektu) dodanego leczenia
[przypisy: medicover katowice chorzowska, technozbyt kończyn dolnych, technozbyt ]

Tags: , ,

No Responses to “Ocena terapii Ebola – Przypadek RCT”

 1. Wojciech Says:

  Jagody Goji sa uzywane od dobrych kilkunastu lat

 2. Chocolate Thunder Says:

  [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: zdjęcie panoramiczne gliwice[...]

 3. Lady Killer Says:

  Ciekawe kto finansuje takie projekty ?

 4. Alicja Says:

  Article marked with the noticed of: Kołdry dla alergików[...]

 5. Marbles Says:

  Poszłam do dermatolożki i powiedziała, że to nic groźnego

Powiązane tematy z artykułem: medicover katowice chorzowska meningokoki wikipedia technozbyt