gabinet ginekologiczny
gabinet ginekologiczny lekarz ginekolog

Traktowanie milionów na HIV – Kluby Adherence Khayelitsha

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2018

Dwadzieścia mil od lśniącej, nowoczesnej budowli Kapsztadu w Południowej Afryce jest gmina Khayelitsha, która powstała 30 lat temu w ramach polityki apartheidu separacji rasowej. To ogromne, rozrastające się, zbrodnicze miasto shacktown , największe w kraju po Soweto, pozostaje domem dla ponad 400 000 czarnych mieszkańców RPA, z których wielu pracuje w Cape Town lub na jego wygodnych przedmieściach. W słoneczny październikowy poranek 15 osób, z których każda nosi małą, zieloną książeczkę z lekami, zbiera się w domu kobiety, która organizuje spotkanie klubu adherencji dla osób zakażonych wirusem HIV. Betonowe domy budowane są w częściach Khayelitsha, ale ten niewielki, jednopokojowy dom jest podobny do niezliczonej ilości innych zatłoczonych wzdłuż krętych, brudnych alejek: dach i ściany z blachy falistej, brudna podłoga pokryta linoleum i dywaniki , wyposażone w dwa łóżka i kilka prostych krzeseł. Jest tam mała lodówka, elektryczna płyta grzejna i mały telewizor z płaskim ekranem, wszystkie podłączone do przedłużaczy zwisających z niskiego sufitu. Uczestnicy rozmawiają cicho ze sobą w isiXhosa, a następnie tłumią się i siadają na spotkaniu, które koncentruje się na utrzymywaniu leków antywirusowych kontrolujących ich HIV. Pielęgniarka z pobliskiej kliniki HIV waży każdego pacjenta, sprawdza karty zdrowia i pomaga odpowiedzieć na pytania dotyczące skutków ubocznych i jak uzyskać wystarczającą ilość lekarstw na długie wakacyjne wyjazdy do innej prowincji. Pakiety z centralnej apteki są zepsute, a uczestnicy otwierają duże plastikowe torby, aby sprawdzić, czy mają pełne 2-miesięczne dostawy prawidłowych leków przeciwwirusowych. Gospodyni, która pracuje jako osobisty opiekun służby zdrowia, ma na sobie fioletową koszulkę Jestem nosicielem HIV . Siedząc przed grupą, cicho zachęca ich do codziennego przyjmowania leków, aby powstrzymać wirusa. Od lat jest leczona i wydaje się, że cieszy się szacunkiem z tej grupy, która jest prawie wszystkimi kobietami. I wszyscy wiedzą, że jej jedyny syn został zamordowany w przemocach gangów w Khayelitsha.
Spotkanie Klubu Adherence ART w domu członka klubu. Samantha Reinders
Spotkanie przylegających klubów, w którym brałem udział, jest jednym z elementów strategii realizowanej w Afryce Południowej w celu poprawy długoterminowej zgodności z leczeniem antywirusowym po niższych kosztach niż wizyty w klinikach i przy mniejszych niedogodnościach dla pacjentów. W ciągu ostatniej dekady odnotowano postęp w leczeniu HIV, 1,2 szczególnie w leczeniu kobiet w ciąży. Zespół kliniki mówi z dumą, że nie widzi już skrzywdzonych przypadków dzieci chorych na AIDS. Ale ogromna, cicha epidemia trwa.
Przy 6,2 milionach zarażonych, w RPA jest więcej osób z HIV niż w jakimkolwiek innym kraju. Około 18% wszystkich dorosłych w RPA jest nosicielami wirusa HIV, a najwyższe wskaźniki występują wśród młodych kobiet aktywnych seksualnie. Wskaźnik wśród czarnych jest około 44 razy wyższy niż 10% mieszkańców Afryki Południowej, którzy są biały. Chociaż obecnie ponad 2,4 miliona zarażonych HIV dorosłych z RPA i 156 000 dzieci jest obecnie leczonych, epidemia nadal rośnie. Populacja w RPA wynosi około 20% populacji amerykańskiej, ale ma siedem razy więcej nowych przypadków HIV rocznie. Nadzieją jest wygięcie krzywej w dół, ale to się jeszcze nie stało.
Programy badań przesiewowych na HIV przenoszą się do małych ośrodków po godzinach pracy, częściowo w celu dotarcia do większej liczby mężczyzn
[hasła pokrewne: endodonta warszawa, wstyd przed ginekologiem, baclofen alkoholizm ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: baclofen alkoholizm endodonta warszawa wstyd przed ginekologiem