gabinet ginekologiczny
gabinet ginekologiczny lekarz ginekolog

Wariant GADL1 i odpowiedź na terapię litu w zaburzeniu dwubiegunowym typu I AD 10

Posted in Uncategorized  by admin
September 9th, 2018

GAD jest także kluczowym enzymem w biosyntezie kwasu .-aminomasłowego (GABA) 28. Ponadto zarówno GADL1, jak i GAD są wyrażane w ludzkim mózgu, gdzie glutaminian działa jako główny pobudzający neuroprzekaźnik, a GABA jako główny neuroprzekaźnik hamujący (ryc. Dwie izoformy GAD (GAD65 i GAD67), które są kodowane przez dwa różne geny, nie ulegają ekspresji u pacjentów z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym29. Długotrwałe leczenie litem może zmieniać nie tylko rozkład receptora glutaminianowego, ale także cechy morfologiczne synaptycznych.13 Nasze wyniki są zgodne z wynikami pierwszego badania skojarzenia genomu w leczeniu litu, co sugeruje znaczenie szlaku glutaminianu w chorobie afektywnej dwubiegunowej oraz mechanizm, dzięki któremu lit może wpływać na neurotransmisję glutaminergiczną.14 Wariant delecji IVS8 + 48delG może wpływać na strukturę pirydoksalu – zależna domena dekarboksylazy w GADL1 przez zmianę splicingu, a zatem aktywność dekarboksylacji, ale ta hipoteza pozostaje do rozwiązania. Nasze badanie sugeruje, że rs17026651, GADL1 IVS8 + 48delG i rs17026688 są użytecznymi biomarkerami w przewidywaniu odpowiedzi na leczenie podtrzymujące litem u pacjentów pochodzenia azjatyckiego, którzy cierpią na zaburzenie dwubiegunowe typu I. Te allele występują rzadko u osób pochodzenia europejskiego i afrykańskiego (tabela S10 w dodatkowym dodatku), 30,31, ale możliwe jest, że inne warianty GADL1 mogą wpływać na odpowiedź na leczenie litem w tych populacjach. Stosowanie tych markerów w zaburzeniach afektywnych innych niż zaburzenia dwubiegunowe, takich jak oporne zaburzenie depresyjne (w przypadku których stosowany jest lit w celu zwiększenia działania leków przeciwdepresyjnych21), czeka na badanie.
Prawie połowa z 1761 pacjentów z zaburzeniem dwubiegunowym typu I w tym badaniu (47,2%) nosi allel odpowiedzi T rs17026688, częstość występowania podobną do tej w ogólnej populacji Chińczyków Han, 30,31 co sugeruje, że około połowa pacjentów z chorobą dwubiegunową I zaburzenie na Tajwanie może skorzystać z terapii litem. Potwierdzenie naszych wyników w większych seriach przypadków jest uzasadnione.
[hasła pokrewne: zalecenia po usunięciu zęba, lysoformin 3000, szpital sucha beskidzka rejestracja ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: lysoformin 3000 szpital sucha beskidzka rejestracja zalecenia po usunięciu zęba