gabinet ginekologiczny
gabinet ginekologiczny lekarz ginekolog

Włóknik

Posted in Uncategorized  by admin
September 24th, 2018

W dalszych badaniach stwierdzono, że kwas octowy strąca w moczu prócz mucyny i nukleoalbuminy także związek, który jest połączeniem białka surowiczego prawidłowego moczu z kwasem chondroitynosiarkowym oraz z kwasami nukleinowymi, również znajdującymi się w prawidłowym moczu. Do białek strącalnych w nadmiarze kwasu octowego należy także fibrynoglobulina. Zróżnicowanie wszystkich tych kwasów jest dla kliniki sprawą zbyt złożoną. Toteż takiemu stanowi, który cechuje się zwiększoną zawartością w moczu białek, strącalnych kwasem octowym na zimno i nierozpuszczalnych w jego nadmiarze, nadano wspólne miano śluzomoczu” (mueinuria) oraz nucleoalbuminuria. Włóknik spostrzega się w moczu w postaci skrzepów w przypadkach krwotoków i w stanach zapalnych w narządzie moczowym, np. w kamicy pęcherza, w zapaleniu błoniczym, w gruźlicy nerek itd.
Krwiomocz (Haemaiurui) Krwiomocz jest w chorobach narządu moczowego objawem częstym, nieraz pierwszym i przez dłuższy czas jedynym. Obecność w moczu nie- wielkiej liczby krwinek czerwonych dobrze zachowanych lub wyługowanych nie zmienia barwy moczu, tak iż krew można wtedy wykryć tylko badaniem mikroskopowym, spektroskopowym lub chemicznym. Duże ilości krwi nadają moczowi barwę opłuczyn mięsnych, a jeszcze większe – czerwoną, brunatnoczerwoną i nawet czarną. W moczu zawierającym dużo krwi opada w spokoju czerwony osad. W przypadkach obfitych krwotoków w narządzie moczowym mogą w moczu pojawiać się widoczne gołym okiem skrzepy krwi barwy ciemno- wiśniowej lub brunatnoczerwonej, a także skrzepy włóknikowe. Od krwiomoczu należy odróżnić moczenie hemoglobinowe (hemoqlobinurio.), Przez to miano rozumie się taki stan, gdy mocz zawiera hemoglobinę, wyzwoloną z czerwonych krwinek podczas ich roz- puszczenia się przeważnie już w krwi. Mocz taki jest zwykle przejrzysty, barwy ciemnobrunatnoczerwonej lub czarnej. Hemoglobinuria nie jest oznaką choroby narządu moczowego i dlatego jej tutaj nie omawiam. [przypisy: zespoły genetyczne u dzieci, lysoformin 3000, poradnia medycyny nuklearnej]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: lysoformin 3000 poradnia medycyny nuklearnej zespoły genetyczne u dzieci